Barış Manço'yla 7' den 77 'ye (Adam Olacak Çocuk)

Barış Manço'yla 7' den 77 'ye (Adam Olacak Çocuk)

                       Barış Manço'yla 7' den 77 'ye (Adam Olacak Çocuk)


Bugün, Barış Manço'nun "Kol Düğmeleri" adlı şarkısını dinlerken, eskilere gittim.Ta o zamanlarda 7'den 77'ye programı vardı.Daha sonra programa "Adam Olacak Çocuk"bölümü eklendi.

Biraz hatırlayalım o günleri.7'den 77'ye,Barış Manço ve Erkmen Sağlamın  hazırladığı TRT'de yayınlanan bir yapım.

İlk yayın tarihi 8 ekim 1988.Bu yapım tam on sene yayında kalıyor ve 378 programın sonunda bitiriliyor.

Bu sene 25.senesini 1-3 Aralık günü Milli Saraylar Müzesi Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde bir sergiyle kutladı.


Adam olacak çocuk'a katılan çocuklar şarkılar söyleyip,birbirlerine puanlar veriyorlardı.Sırası gelen çocukla Barış Manço sohbet ederek,iyi kötü alışkanlıkları kendince onlara sorduğu sorularla öğretmeye çalışıyordu.


Programın en dikkat çekici sorusu bence ıspanak yiyormusun? Oluyordu.Burada biraz anne baba desteği giriyordu.Karşıdan çocuklarına tiyolar veriliyor,durum kurtarılmaya çalışılıyordu.


Pazar günleri kaçırılmaz seyredilirdi.Bu program Hürriyet Gazetesi "Altın Kelebek" ödüllerine layık görülmüş en iyi çocuk programı seçilmiştir defalarca.Kolay değil,Ekvator'dan kutuplara yaklaşık 140 farklı bölgeyi dolaşarak 800 bin kilometreden fazla yol katetmiş,ülkemizi karış karış gezmiştir Barış Manço.

Bir şarkıdan yola çıkıp neleri aklımıza getirdi bize,emeklerine sağlık diyorum Barış Manço.

                  

 [ yazaroyunu ]
            

2 yorum

Merhabalar.

Barış Manço'yu çok severim. İlk şarkısı neydi tam hatırlamıyorum ama, onu "Dağlar" isimli şarkısıyla hafızama yazmıştım. Rock müziğinin öncülerindendi. Hiçbir proğramını kaçırmadan izlerdim. Askere gitmeden önce ve askerden geldikten sonra da ilgiyle izlediğim ve dinlediğim bir sanatçıdır. Cenab-ı Hakk, ona lütfuyla, rahmetiyle muamele eylesin.Ruhu şad olsun. Mekanı cennet olsun.

Selam ve dualarımla.

Merhaba Recep Bey,Barış Manço binlerce yol yaparak bu programları zamanında bizlere ulaştırdı.Şimdiki şarkıcılar gibi iki günde emeksiz var olan bir insan değildi.Kolay sanatçı olunmuyor.Teşekkürler yorumlarınız için,iyi günler sağlıkla kalın..